^ Uz augšu
Get Adobe Flash player

Alvila Altmaņa bērnu dziesmu koncerts

KOMPONISTA ALVILA ALTMAŅA BĒRNU DZIESMU KONCERTS PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS IESTĀDĒ „PIENENĪTE”

 

PII „Pienenīte” mūzikas skolotāja Līga Kurzemniece

Ik pa laikam gadu no gada iegriežoties nošu veikalos un apzinot jaunākās nošu grāmatas mazajiem dziedātājiem, reiz ieraudzīju nelielu oranžu nošu grāmatiņu. Tā bija Alvila Altmaņa bērnu dziesmu grāmatiņa „Cik labi”. Visvairāk mani aizkustināja ieraksts pirmajā lappusē – „manam mīļajam mazdēliņam Ričiņam”. Toreiz nodomāju, cik tas ir īpaši un skaisti, ka mazam puisītim ir pašam sava dziesmu grāmatiņa! Un par to zina visa Latvija, vismaz tie, kuriem tā nonākusi rokās. Kā zināms, Latvija ir maza un cilvēki nevilšus satiekas. Tā, pirms diviem trim gadiem izrādījās, ka šis laimīgais puisītis Ričiņš nāk uz manām mūzikas nodarbībām kopā ar citiem „Kāpēcīšu” grupas bērniem!

 Nākamā personīgā satikšanās notika ar pašu komponistu Alvilu Altmani pagājušajā pavasarī, kad mani pie mūzikas zāles gaidīja un uzrunāja komponists ar dzeltenu mapīti rokās. Altmaņa kungs laipni sniedza mapīti, sakot, ka tajā esot viņa dziesmiņas bērniem un, tā kā arī viņa mazdēliņš Ričiņš esot starp „Pienenītes” audzēkņiem, tad varbūt sanākšot kāds jauks koncerts.

 Tā arī gadu vēlāk notika! Šā gada aprīļa beigās skaistā saulainā otrdienas vakarā „Pienenītes” jauno aktu zāli ar Alvila Altmaņa dziesmām pieskandināja iestādes vokālā pulciņa dziedātāji. Koncerts tika veidots kā brīva saruna, lai uzzinātu ko vairāk par pašu komponistu un rastu atbildes uz jautājumiem, kuri radušies, apgūstot dziesmas. Koncerta sākumā komponists tika aicināts uzrunāt publiku un iepazīstināt ar sava radošā darba gaitām, daiļradi un devumu bērnu dziesmu pūrā. Kā izrādījās, līdzās nopietniem akadēmiskās mūzikas sacerējumiem, bērnu dziesmu klāstā teju divi simti! Koncertā izdziedājām vien niecīgu daļu – piecpadsmit, toties ļoti skaistas, sirsnīgas un interesantas dziesmas. Komponists atklāja, ka bērniem mūziku rakstīt esot milzīgi liela atbildība. Savukārt mums bija liela atbildība dziedāt pašam komponistam!

 „Rūķēnu” un „Gliemezīšu” vokālā pulciņa grupa atklāja koncertu ar liriski dvēselisko dziesmu „Mazo pērļu gliemezīt”, kam sekoja ieaijājošais „Sapnītis”, taču klausītājiem aizmigt neļāva peļu nedarbi dziesmā „Peļu dzirnavas”, bet visu par mīļākajiem zvēriem zoodārzā uzzinājām dziesmā „Zvēru dārzā”. Jautājot komponistam par to, kurš būtu pirmais dzīvnieks zoodārzā, kuru viņš dotos apskatīt, uzzinājām, ka dziesmu autoram patīk visi, kas tajā mīt.

 Koncerta turpinājumā „Mārīšu”, „Spārīšu” un „Lācēnu” vokālā pulciņa grupa brīdināja zaķi, dziedot „Zaķa pastalas” un brīnoties par to, kur palicis lietus dziesmā „Kas par lietu?”, tad skaitījām žagatas un kukaiņus dziesmās „Deviņas žagatas” un „Trīs kukaiņi”. Ar komponista skaidrojuma palīdzību sapratām, ko žadzina žagatas ābeļu dārzā un kas ir tie trīs kukaiņi, kuri minēti dziesmā, jo tur tie apslēpti aiz vārdiem Smukainis, Pukainis un Mukainis. Pēc tam sekoja populārā „Kā rūķītis konfektes stādīja”, kas, šķiet, ir dziesma, ko dzied bērni ikkatrā Latvijas pirmsskolā un skolā!

 Dziesmu karuseli turpināja „Kāpēcīšu”, „Saulīšu” un „Burtiņu” vokālā pulciņa grupa ar divpadsmit vēju dūdu koncertu dziesmā „Koncerts”. Mažora akordus nomainīja minora skanējums dziesmā par koku, kuram trīcošas lapas pat vasaras tveicē - „Apsīte”. Turpinājumā komponistam atplauka īpašs smaids, jo kopā ar citiem bērniem zīmīgo dziesmu „Ričiņš” izdziedāja arī viņa mazdēls Ričards! Domāju, šo mirkli Ričiņš atcerēsies visu mūžu, kā viņam veltīto dziesmu vectēva klātbūtnē daudzo klausītāju priekšā izdziedāja viņš pats un viņa vienaudži. Sekojošā dziesma „Cik labi” apstiprināja vecāku un vecvecāku nozīmi un vērtību mazā cilvēka dzīvē.

 Koncertā izskanēja ne tikai dziesmas, to piepildīja arī paša Alvila Altmaņa klarnetes un saksofona skaņas. Tās bija kā īpašs pārsteiguma brīdis dziedošajiem bērniem un viņu klausītājiem, jo Alvils Altmanis ne vien ir komponists, bet arī Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas pedagogs, kurš jaunajiem mūziķiem māca spēlēt šos abus pūšamos instrumentus. Pieņemu, ka, klausoties Alvila Altmaņa klarnetes un saksofona spēli koncertā, kāds no mazajiem dziedātājiem nonāks pedagoga Alvila Altmaņa rokās mūzikas skolā. Ar izsmalcinātu klavieru pavadījumu Altmaņa kungu atbalstīja koncertmeistare Inga Sarkane.

 Noslēgumā izskanēja viltīgā apelsīna dziesma „Apelsīns” un koncerta fināls bija visu bērnu vokālā pulciņa grupu kopkoris, dziedot „Saulīte spīd visiem, visiem”, kas bija precīzi atbilstoša koncerta vakaram, kad aiz loga spīdēja pavasarīgi spoža saule.

 Tad arī tapa unikāls foto – lielais mazo dziedātāju kopkoris ar pašu komponistu centrā! Kurš gan cits, ja ne dziesmas „Kā rūķītis konfektes stādīja” autors, var sastapt šo rūķīti un atnest viņa izaudzētās konfektes bērniem?! Alvils Altmanis uzdāvināja bērniem lielu un smagu konfekšu tūtu, no kuras vēlāk katrs izvēlējās sev tīkamākās.

 Liels paldies komponistam par brīnišķīgajām bērnu dziesmām, klarnetes un saksofona spēli, interesantajiem stāstiem starp dziesmām, konfektēm, kā arī par atsaucību un sapratni! Ceru, bērnu patiesā aizrautība dziedot, līdzsvaroja kādu šķībāk nodziedātu noti vai neizturētu pauzi, jo vokālajā pulciņā balsi ļauts attīstīt ikvienam. Vērtīgākais ir bērnu dziedātprieks un mūzikas mākslas radītās pozitīvās emocijas!

 

 Lai daudz radošu brīžu, jaunu dziesmu un talantīgu audzēkņu Alvilam Altmanim!

Visas tiesības aizsargātas ©   PII "Pienenīte"

Šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, kas nepieciešamas lapas darbībai nodrošināšanai un apmeklējuma statistikai. Nekādus personas datus mēs neievācam, neapstrādājam un neuzglabājam. Akceptējot šo vai turpinot pārlūkot, jūs piekrītat mūsu konfidencialitātes politikai.