^ Uz augšu
Get Adobe Flash player

“Rūķēnu” ekskursija uz Dabas muzeju pie putniem

20. maija rītā izkāpjot no autobusa pie parka, netālu no Dabas muzeja, “Rūķēnus” sagaida putnu čalošana Rīgas centra parka kokos .Bērni atpazīst – zīlītes! Nu ko! Dodamies pie pārējiem, kurus ieraudzīsim muzejā.

Gide mūs sagaida pie ekspozīcijas, kurās redzami ūdensputni. Pat pelikāns kā maldu putns vērojams aiz stiklotās sienas! Kad pienākam pie baltā un melnā stārķa, kurus bērni atpazīst, jābūt uzmanīgiem, jo gide piedāvā uzmanības vingrinājumu par melnā, baltā stārķa kopīgo un atšķirīgo barības izvēlē, mājokļa veidošanā, došanos uz Āfriku, kas abiem ir kopīgs. Ieraugām paugurknābju gulbi, meža pīles, jocīgo lielgalvi. To, ka meža pīļu tēti ir skaistāki par mammām, bērni jau redzējuši mūsu pašu Ulbrokas ezerā. Ieraugām putnus, kas dzīvo pie plašās jūras, arī alkus, kuri Latvijā nemitinās, bet pārlidojot izvēlas kā atpūtas vietu.

 

Interesanti ir visi zvirbuļveidīgie, īpaši baltā cielava, kuru bērni pazīst ļoti labi. Ir  pienācis brīdis būt ļoti vērīgiem: ir jāatrod un jāparāda putnu ligzdiņas. Re, un visas saskaitītas!

Pienākam pie Latvijas lielākā putna – gulbja. Bet kurš ir pats mazākais? Zeltgalvītis! Tas sver kā nieka 2 tējas maisiņi! Kurš putniņš atlido pie mums ziemā, kad mūsēji ir prom siltajās zemēs? Zīdaste! Kad bērni saliek rādītājpirkstu un īkšķi krustā, gide parāda krustknābi, jo šī putna knābis veidots kā krustiņš.

Lūk! Arī žagatas, vārnas, kraukļi! Viens liels, melns krauklis, kurš it kā vēro “Rūķēnus” dažā labā iedveš nelielas bailes. Brr!!!

Interesanti vērot ekspozīciju, kurā redzami visi pūčveidīgie. Kurš vislielākais? Ūpis! Un mazākais? Apodziņš! Un kādi nedarbi dzeguzei, kura iedēj olas citu putnu ligzdās, un izšķīlušos ēdelīgos mazuļus nu jābaro audžuvecākiem?

“Rūķēni” jau zina, ka ir vairāki dzeņi: mazais, vidējais trīspirkstu, dižraibais un baltmugurdzenis. Visi tiek parādīti. Nu, protams, dižraibais dzenis ir viskrāšņākais! Un interesanti! Ja cilvēkam būtu mēle tikpat gara kā dzenim, tā būtu līdz ceļiem. Jādabū jau ir viņam tas kukainis no koka laukā!

Nobeigumā vēl gide jautā, ko bērni vēl gribētu dzirdēt. Izrādās, esam nejauši pagājuši garām svīrēm. Ejam nu meklēt.

Kad esam iepazinušies ar Latvijas daudzveidīgajiem putniem un atvadāmies no mūsu jaukās gides, vēl ir iespēja vērot dažādu dzīvnieku ekspozīciju, kā arī salikt puzli. Atpakaļceļā pārrunājam redzēto, dzirdēto. Dziedam dziesmas, skaitām skaitāmpantus par dzeni, cielavu baltgalvi un esot jautrā noskaņojumā, bagātināti ar jauniem iespaidiem, braucam uz “Pienenīti”.

Lai saulaina, skanīga, tikpat jautra kā putnu dziesmas jums, “Rūķēni”, vasara!

Skolotājas Lidija un Gunta

 

Visas tiesības aizsargātas ©   PII "Pienenīte"

Šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, kas nepieciešamas lapas darbībai nodrošināšanai un apmeklējuma statistikai. Nekādus personas datus mēs neievācam, neapstrādājam un neuzglabājam. Akceptējot šo vai turpinot pārlūkot, jūs piekrītat mūsu konfidencialitātes politikai.