^ Uz augšu
Get Adobe Flash player

Bišu diena PII “Pienenīte”

20. maijs ir veltīts Pasaules bišu dienai, lai pievērstu uzmanību apputeksnētāju nozīmei mūsu pasaulē.

PII „Pienenīte” grupu laukumiņos ir „salidojušas” lielas un mazas bites, ko izstādei „Bite lido!”, darināja bērni un viņu vecāki, jo maija mēnesis ir krāšņākais ziedu laiks un bitēm “darba pilnas rokas”, un arī bērniem ir tik daudz jautājumu: vai bites kož? Cik bitēm gadu? Vai no bitēm ir jābēg? Kas būvē bitēm mājas? Kur bites liek saražoto medu? Ko darīt, ja ierauga biti? Un vēl daudz, daudz jautājumu? Lai uz šiem un daudziem citiem jautājumiem bērni rastu atbildes, PII „Pienenīte” aicināja ciemos biškopi. Jo kas tad par bitēm zinās vairāk, ja ne viņi.

Paldies par atsaucību „Podziņu” grupas audzēknes mammai - biškopei Ivetai Aizupei par iespēju uzzināt daudz par bišu dzīvi un par biškopja profesiju.

Divas dienas PII „Pienenīte” ciemojās biškope Iveta. Viņa atnesa līdzi daudz biškopības darba piederumus, ar kuriem ikdienā strādā. Bērni varēja aplūkot medus sviedi, putuplasta bišu stropu, redzēt tā saturu –rāmīšus ar vaska plāksnēm, izpētīt bišu šūnas, paturēt rokās dūmkannu, redzēt kā tā dūmo un saprast, ka bitēm dūmi nepatīk. Bērniem bija iespēja arī uzvilkt biškopja tērpu un tajā nofotografēties. Biškope pastāstīja, ka katrā stropā dzīvo bišu mamma – karaliene, tā ir lielākā bite stropā. Nedaudz mazākās bites ir trani, tie ir sliņķi. Viņiem patīk ēst medu. Vismazākās ir darba bites. Bērni varēja apskatīties attēlos kā izskatās bišu kājas, galva, dzelonis un pati bite, salīdzināt tās pēc lieluma. Jautājumi bija par mūža garumu, kāpēc bites ir vajadzīgas un ko darīt, ja bite iekož? Uz šiem un citiem jautājumiem, biškope Iveta bērniem ļāva izteikt savas domas. Dažiem bērniem bija pareizas atbildes, jo viņu vecvecākiem laukos arī ir stropi un bites.

Bet uz biškopes jautājumu: „Ko es darīju ziemā?”, bērni atbildēja: „Ēdi medu!”     Iveta Aizupe smaidot atbildēja: „Ēdu gan un spēlējos ar klucīšiem – konstruēju.” Viņa parādīja bērniem kā top rāmīši, kuros liek vaska plāksnes, lai pēc tam tās ieliktu stropā.

Iveta Aizupe bērniem pastāstīja arī par bišu nozīmi apputeksnēšanā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, prezentēja biškopības produkciju: medu, vasku, ziedputekšņus.

Tagad bērni zina, ka bites dzeļ, nevis kož, ka bitēm ir dzelonis, nevis aste. Viņi zina, ka, lai kļūtu par biškopi, ar bitēm ir jādraudzējas un tām nevajag  darīt pāri, ka bites mīl saulīti, jo tās taču lido tikai tad, kad debesis ir gaišas un nelīst lietus.

I.Aizupe pēc tikšanās ar bērniem bija aizkustināta un teica, ka gaidīšot atkal tikšanos ar bērniem, jo viņu zinātkāre un interese par biškopja darbu Ivetu pārsteidza, kā arī vēlēšanās saprast, kas un kā stropā notiek.

Pēc tam bērniem bija orientēšanās aktivitāte “Atrodi, kur bitītes čakli medutiņu vāc!” Bērniem pēc  attēliem bija jāatrod kādus ziedus iestādes teritorijā varētu apputeksnēt čaklās bites.

Katra grupiņa aktivitātes beigās saņēma diplomu “Bišu draugs” un atrada puķi ar neparastām sēkliņām ..(protams, medus konfektes “Crazy Bee”).

Bišu dzīve ir tik interesanta, un mēs nevaram būt vienaldzīgi pret tām!

Paldies visiem, kas atbalstīja pasākumu Bišu diena.

PII „Pienenīte”

Ekoskolas koordinatore Ineta Stroža

 

Visas tiesības aizsargātas ©   PII "Pienenīte"

Šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, kas nepieciešamas lapas darbībai nodrošināšanai un apmeklējuma statistikai. Nekādus personas datus mēs neievācam, neapstrādājam un neuzglabājam. Akceptējot šo vai turpinot pārlūkot, jūs piekrītat mūsu konfidencialitātes politikai.